Zajęcia edukacyjne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej przy Gocławskiej 4 to miejsce przyjazne nauczycielom, uczniom, rodzicom i innym grupom czytelników. Po raz kolejny mogliśmy się o tym przekonać, uczestnicząc w dniu 2 grudnia 2015 roku w zajęciach z zakresu edukacji czytelniczej.

Tego dnia pan Robert Miszczuk przeprowadził dla nas lekcję biblioteczną nt. „Jesteśmy twórcami książki”, podczas której uczniowie poznali budowę oraz zawody i instytucje związane z „życiem książki”. Z uwagą obejrzeliśmy także dzieła: albumy, przewodniki, mapy oraz prace literackie, stworzone przez uczniów różnego typu szkół pod kierunkiem nauczycieli. Przeglądaliśmy je z zainteresowaniem, a pani Małgorzata Zujkiewicz przeczytała nam fragment opowiadania, które bardzo nam się podobało! A może i my zostaniemy autorami książki? Pan Robert przekonywał, że jest to jak najbardziej możliwe, chociaż wymaga zaangażowania.

Dzięki wycieczce edukacyjnej mogliśmy również zobaczyć wystawę „Współcześni polscy ilustratorzy książek dla dzieci". Podziwialiśmy wspaniałe rysunki i ilustracje – ich twórcy mają niezwykły talent!  Na zakończenie udaliśmy się do wypożyczalni. To w tym bibliotecznym pomieszczeniu dzieje się tak wiele. Czytelnicy poszukują publikacji, rozmawiają o nich z bibliotekarzami, oddają przeczytane książki, a inne, te potrzebne, zabierają do domu… I tak właśnie żyje książka: jeśli nie stoi tylko na półce, ale czytelnik trzyma ją w dłoniach i czyta, czyta, kartka po kartce…

Dziękujemy panu Robertowi Miszczukowi za przeprowadzenie wartościowych zajęć!

Marzena Gołębiowska